fbpx

AKTUALNOŚCI DM-KUCHNIE

Dowiedz się, co u nas słychać

Jaki wybrać stół do jadalni: materiały, style, rozmiary

Jaki wybrać stół do jadalni: materiały, style, rozmiary

W każdej jadalni centralnym elementem będzie stół jadalny. Jest to największy mebel i zazwyczaj znajduje się dokładnie pośrodku pomieszczenia, gdzie decyduje o stylu pomieszczenia i tworzy nastrój dla całego posiłku. I bardzo często jest to najdroższy mebel do jadalni, jaki kupisz.

Rozważając wybór stołu do jadalni, najważniejsze są trzy kwestie: materiały użyte do wykonania stołu, kształt i styl wystroju oraz rozmiar stołu.

Materiały

Jak każdy inny mebel, stół do jadalni może być wykonany z wielu różnych materiałów, od szkła po beton, od polerowanego marmuru po surową sosnę. Wybór odpowiedniego materiału nie jest łatwym zadaniem, ponieważ każdy materiał ma wyraźny wpływ estetyczny, a także względy praktyczne. Polerowane szkło może nadać dokładnie taki nowoczesny klimat, jaki lubisz, ale w domu, w którym bawią się aktywne dzieci, może nie być najlepszym wyborem. Stół kozłowy w stylu piknikowym wykonany z surowo przetartej sosny, idealny do codziennego użytku rodzinnego, ale jego rustykalny styl może nie zapewnić Ci pożądanej elegancji. Ale w dużym domu, w którym większość rodzinnych posiłków odbywa się w kuchni z jadalnią, formalna jadalnia może wygodnie obsługiwać ten polerowany francuski mahoniowy stół, który chcesz.

Wybór odpowiednich materiałów to zatem kwestia zbalansowania wyglądu i estetyki materiału z jego praktyczną przydatnością. Większość ekspertów radzi, aby najpierw wybrać kilka materiałów, które odpowiadają Twojemu poczuciu stylu, a następnie zawęzić do takiego, który odpowiada stylowi życia w jadalni. Jeśli Twoja jadalnia ma służyć codziennym potrzebom, a wolisz drewno, dobrym wyborem będzie bardziej rustykalny mebel, który z wiekiem staje się lepszy, gdy nabiera wytartej patyny.

Style i kształty

Spośród wielu sposobów kategoryzowania stołów do jadalni, styl i kształt należą do najważniejszych kryteriów. Styl i kształt mają wpływ na nastrój pomieszczenia i doznania kulinarne, a także na liczbę osób, które mogą wygodnie zjeść obiad przy stole.

Prostokątny

Jest to zdecydowanie najczęstszy kształt stołu w jadalni, tradycyjny kształt, który dobrze sprawdza się we wczesnej jadalni. Prostokątne stoły są dostępne w różnych szerokościach, aby pasowały zarówno do szerokich, jak i wąskich pomieszczeń, a długość sprawia, że ​​są optymalne do dużych zgromadzeń. Wiele prostokątnych stołów ma wyjmowane liście, dzięki czemu można je łatwo dostosować do różnych spotkań, od mniejszych rodzinnych obiadów po duże imprezy świąteczne. Popularność stołów prostokątnych oznacza, że ​​dostępnych jest więcej stylów niż w przypadku stołów okrągłych lub kwadratowych.

Tradycyjny owal

Tradycyjne owalne stoły do ​​jadalni są klasyczne i piękne. Często wykonane z mahoniu lub wiśni, są rodzajem mebli, które często są przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie. Antyczne wersje można zwykle znaleźć na aukcjach i wyprzedażach nieruchomości, a nowe wersje tego stylu są sprzedawane w wielu sklepach meblowych. Owalne stoły często mają wyjmowane blaty, co czyni je bardzo praktycznymi, ponieważ rozmiar może się zmieniać w zależności od liczby osób, które musisz usiąść. Stoły owalne zazwyczaj wymagają nieco większej przestrzeni niż stoły prostokątne.

Okrągły cokół

Na stołach tego typu łatwo usiąść, ponieważ nie przeszkadzają im żadne nogi - tylko pojedynczy cokół pośrodku. Tradycyjne wersje z drewna i marmuru pochodzą sprzed setek lat, ale od tego czasu przeszły długą drogę. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych (lub z połowy wieku) wersji, które mają bardziej płynny wygląd i pasują do bardziej współczesnych ustawień. Okrągły profil okrągłego stołu może również dobrze zrównoważyć pomieszczenie o kwadratowym kształcie.

Plac

Podobnie jak okrągłe stoły, kwadratowe stoły do ​​jadalni sprawdzają się dobrze w małych przestrzeniach lub tam, gdzie grupy jadalne zazwyczaj obejmują cztery osoby lub mniej. Większe kwadratowe stoły jadalne są lepsze do rozmowy niż prostokątne, ponieważ goście są bliżej i wszyscy są zwróceni ku sobie. Podobnie jak stoły owalne, większe kwadratowe stoły do ​​jadalni wymagają więcej miejsca na całej długości i szerokości niż inne typy.

Rustykalny nowoczesny

Ten styl stał się bardzo popularny w ciągu ostatnich kilku lat. Styl jest opływowy i nowoczesny (zwykle prostokątny), ale materiał jest grubo ciosany. Popularne są zużyte drewno, podobnie jak surowe materiały naturalne, takie jak łupek. Innym bardzo popularnym obecnie wyglądem jest połączenie drewna i metalu w konstrukcji stołu.

Stojak

Stoły kozłowe składają się z dwóch lub trzech kozłów, które tworzą podstawę stołu i podtrzymują długi element, który stanowi powierzchnię stołu. To bardzo stary styl stołu, który najlepiej wygląda w swobodnym otoczeniu.

Dom wiejski

Stoły do ​​jadalni w stylu wiejskim, jak sama nazwa wskazuje, są zrelaksowane i rustykalne, odpowiednie do kuchni i jadalni, które szukają stylu rustykalnego. Zazwyczaj są wykonane z sosny, często mają szorstką lub sękatą powierzchnię i mają bardzo wyluzowany charakter.

 

A co z wymiarami? Zatem...

 

Rozmiary

Rozmiar, który wybierzesz dla swojego stołu w jadalni, zależy w pewnym stopniu od jego kształtu. Okrągłe stoły sprzyjają rozmowie, ale wygodnie zmieści się na nich mniej osób niż prostokątne.

Rozmiar stołu i liczba miejsc:

Stoły okrągłe i kwadratowe:

    (91 do 122 cm): wygodnie pomieści 4 osoby
    (152 cm): wygodnie pomieści 6 osób
    (123 cm): wygodnie pomieści 8 osób

Stoły prostokątne i owalne:

    (123 cm): wygodnie pomieści 6 osób
    (244 cm): wygodnie pomieści 8 osób
    (305 cm): wygodnie pomieści 10 osób


Stoły w jadalni mają zwykle 76 cm wysokości, jednak bardzo ważne jest, aby sprawdzić to przed zakupem, ponieważ niektóre stoły są niższe. Kupując niższy stół, wybierz pasujące krzesła.

Wskazówki dotyczące wyboru rozmiaru tabeli

    Każdej osobie należy zapewnić około 61cm przestrzeni do wygodnego jedzenia.
    Jeśli końce stołu mają pomieścić obiad, minimalna szerokość stołu powinna wynosić 92cm, 122cm, jeśli od czasu do czasu spodziewasz się dwóch gości.
    Najlepiej byłoby, gdyby między krawędziami stołu, a ścianami były 92cm. Zapewnia to wystarczającą ilość miejsca na wysunięcie krzeseł do siedzenia.
    Weź pod uwagę rozkładane stoły, które można rozbudować o liście. Najlepiej jest zostawić dużo miejsca wokół stołu do codziennego użytku, rozszerzając stół w razie potrzeby podczas dużych zgromadzeń lub przyjęć.

 

W zakresie umeblowania Twojej kuchni jesteśmy do dyspozycji. Masz pytania? Zadzwoń.

KONTAKT

DOMINO MEBLE

SULIGA PIOTR

ul. Ładna 41

97-500 Radomsko

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. kom.: 517 392 466