fbpx

AKTUALNOŚCI DM-KUCHNIE

Dowiedz się, co u nas słychać

Jak dbać o stół z drewna

Jak dbać o stół z drewna

Jeśli odpowiednio zadbasz o stół z litego drewna, będzie Ci służył przez całe życie i zapewni Ci piękno. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji, które poprawią Twoją inwestycję w stół z litego drewna.

Drewno w meblach w dalszym ciągu wymienia wilgoć z powietrzem, rozszerzając się i kurcząc w odpowiedzi na zmiany wilgotności względnej. Naturalną reakcją mebli z litego drewna na ekstremalnie suche powietrze jest oddawanie wilgoci i lekkie kurczenie się. Połówki wysuwanego stolika mogą się nieznacznie rozsunąć lub „rozerwać” lub może pojawić się kilka małych otworów na powierzchni z litego drewna. W większości przypadków ustąpi to samoistnie, gdy wilgotność względna wzrośnie, a drewno wchłonie wystarczająco dużo wilgoci, aby nieznacznie się rozszerzyć.

Z drugiej strony, jeśli nie masz klimatyzatora lub osuszacza, wilgotność względna w Twoim domu może być zbyt wysoka. Części mebli drewnianych mogą wchłaniać nadmiar wilgoci z powietrza i rozszerzać się. Po raz kolejny ma to tendencję do samokorekty, gdy wilgotność względna w Twoim domu spada. Każdy, kto posiada antyki z litego drewna, rozumie, że piękno litego drewna rekompensuje naturalne właściwości drewna.

Te naturalne zmiany nie mają wpływu na jakość i naturalną wytrzymałość mebli. Oto kilka sposobów na zapewnienie trwałości mebli z litego drewna:

  • Umieść stół z dala od grzejników, kominków i kanałów grzewczych.
  • Ustaw stół z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub wyreguluj żaluzje, aby uniknąć godzin po godzinie bezpośredniego nasłonecznienia.
  • Kontroluj wilgotność do 40% -45%. Zimą używaj nawilżacza powietrza, latem osuszacza lub klimatyzatora.
  • Użyj podstawek z nierysującym spodem.
  • Użyj miękkich podkładek pod wszystkimi ostrymi, gorącymi lub zimnymi przedmiotami.
  • Przechowuj blaty w pobliżu stołu lub w tej samej wilgotności, unikaj przechowywania blatów w wilgotnych piwnicach, gdzie mogą one puchnąć.
  • Unikaj używania zmywacza do paznokci, alkoholu i innych rozpuszczalników w pobliżu lub na stole.
  • Zapytaj sprzedawcę o wykończenia dostarczone przez producenta, które są odporne na uszkodzenia przez szkodliwe płyny i przedmioty.

Rutynowe czyszczenie i pierwsza pomoc

OSTROŻNIE ODKURZYĆ miękką ściereczką, zgodnie z rysunkiem słojów drewna. Użyj starego T-shirtu, pieluchy dla niemowląt lub gazety, która została wyprana, aby usunąć zaklejanie.

CZĘSTO ODPYLAJ aby usunąć ostre, rysujące drobiny z powierzchni drewna.

ROZWAŻ CZYSZCZENIE łagodnym niealkalicznym mydłem i wodą. Użyj mydlin w wilgotnej gąbce lub szmatce, ale pamiętaj, aby wstępnie przetestować roztwór w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie uszkodzi wykończenia. Natychmiast osuszyć miękką ściereczką i lekko wypolerować zgodnie z włosami.

NIE WOSKOWAĆ ani nie stosować pasty zawierającej silikony! Katalizowane wykończenia odporne na ciepło i wilgoć nie wymagają dodatkowego polerowania, ale jeśli chcesz użyć pasty, to zapytaj sprzedawcę stołu, czego użyć.

Pierwsza pomoc stołowa

Oto kilka typowych problemów i sposobów ich rozwiązania. Przy wszystkich tych rozwiązaniach wypróbuj najpierw mały obszar, aby upewnić się, że środek zaradczy nie uszkodzi wykończenia.

PIERŚCIENIE ZNAKÓW WODNYCH, Pierścienie często są w wosku, a nie wykończenie. Przykryj plamę czystym, grubym bibułką, dociśnij ciepłym żelazkiem i powtórz. Lub spróbuj natrzeć olejem sałatkowym, majonezem lub białą pastą do zębów. Następnie wytrzyj do sucha.

BIAŁE ZNAKI, Przetrzyj szmatką zamoczoną w mieszaninie popiołu papierosowego i soku z cytryny lub oleju sałatkowego. Lub przetrzyj szmatką zamoczoną w jaśniejszym płynie, a następnie mieszaniną zepsutego kamienia i oleju sałatkowego. Wytrzeć na sucho.

MLEKO, ALKOHOL, Wcierać w ziarno pastę z gotowanego oleju lnianego i zgnilizny, zastępując matowe wykończenie pumeksem. Lub przetrzyj amoniakiem zwilżoną szmatkę. Następnie wytrzyj do sucha.

POPARZENIA PAPIEROSA, Drobne oparzenia można usunąć, przecierając je pastą z oleju lnianego i zgnilizny, przecierając ją pastą kryjącą zarysowania, aż do zniknięcia śladu.

ZNACZKI CIEPŁA, Delikatnie pocierać wzdłuż słojów za pomocą suchej mydełka z wełny stalowej, bardzo drobnej (0000) wełny stalowej lub szmatki zwilżonej spirytusem mineralnym z olejem kamforowym.

LAKIER DO PAZNOKCI, Natychmiast osuszyć rozlany materiał, a następnie natrzeć cienką wełną stalową (0) zamoczoną w Preparacie Do Czyszczenia i Konserwacji Drewna. Wytrzeć na sucho.

ZNAKI FARBY, Jeśli farba lateksowa jest świeża, usuń farbę na bazie wody i oleju z alkoholem mineralnym. W przypadku wyschnięcia, namoczyć plamę w gotowanym oleju lnianym, odczekać, aż farba zmięknie, a następnie ostrożnie podnieść szpachelką lub przetrzeć szmatką zwilżoną gotowanym olejem lnianym. Resztki można usunąć, przecierając je pastą z gotowanego oleju lnianego i zepsutego kamienia. Wytrzeć na sucho.

PRZYKLEJANY PAPIER, Dokładnie zwilż papier olejem sałatkowym, odczekaj pięć minut i przetrzyj wzdłuż włókien bardzo drobną (0000) wełną stalową. Wytrzeć na sucho.

WOSK LUB GUMA, utwardzaj substancję, przytrzymując kostkę lodu owiniętą w szmatkę. Oderwij paznokciem. Przetrzyj obszar bardzo drobną (0000) wełną stalową zanurzoną w spirytusie mineralnym. Wytrzeć na sucho.

KONTAKT

DOMINO MEBLE

SULIGA PIOTR

ul. Ładna 41

97-500 Radomsko

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. kom.: 517 392 466